How to cope bilkent pdf

3000 dönümü ağaçlandırılmış toplam 5. Doğramacı Eğitim How to cope bilkent pdf, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararlarıyla 20 Ekim 1984’te, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuştur. Bilkent Üniversitesi, kuruluş amacını “eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almak” olarak açıklamıştır. Merkez, Doğu ve Orta olmak üzere 3 kampüs bulunmaktadır.

000 dönümlük arazi üzerinde bulunmaktadır. 2016 yılı verilerine göre dünyanın en iyi 411 universitesi arasında gösterilmiştir. 2017 sıralamasında ise dünyanın en iyi 400 üniversitesi arasında gösterilmektedir. Türkiye’de 3,Asya genelinde ise 46’ıncı konumdadır.

Ankara Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş fikri 1940’lara dayanır. Daha sonraları yine sağlık ve eğitim alanlarında yeni başlangıçlar ve atılımlar yapacak yeni vakıflar da kurar. Kararını verdikten sonra meslektaşlarıyla birlikte orada bulunan köylülerle görüşmüş, üniversite kurma niyetini onlara anlatmış, uzun süren pazarlıklar yapmış ve sonucunda araziyi satın almıştır. Fabrikanın kurulumu oldukça zorlu geçti. Yapılan pazarlıklarla makine alımları tamamlanır. Doğramacı, yetkilileri ikna ederek, anayasada özel üniversite kurulmasını sağlayan madde değişikliklerinin yapılmasını sağladı. Bu konuda çalışmalar devam ederken üniversitenin müstakbel arazisi üzerinde çevre düzenlemesi yapılıyordu.

1986 yılında 386 öğrencisi ile eğitim öğretime başlamıştır. Bu, öğrenciler için büyük bir problem oluşturuyordu. 2015 yılında yayınladığı 50 yaş altı en iyi üniversiteleri sıralamasında İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 28. Bu sınavın birincilerinin birçoğu eğitim yaşamlarını Bilkent Üniversitesi’nde sürdürmeye karar vermiştir.

3687 öğrenci alacağını ilan etmiştir. C” ve üzeri not alanlar bölümlerine geçmeye hak kazanırken, sınavda geçersiz not alan öğrenciler İngilizce hazırlık programına alınırlar. SYM tarafından bu programa yerleştirilmek gerekir. YGS’ye ek olarak Bilkent Üniversitesi’nce yapılan yetenek sınavlarına girmek gereklidir. SYM tarafından başka bir eğitim programına yerleştirilmiş olmak, Bilkent Üniversitesi’nin yetenek sınavlarına girmeye engel değildir. Bu programlara kabul edilecek öğrenciler YGS puanlarına, yetenek sınavlarının sonuçlarına ve bölüm kontenjanlarına göre belirlenir. Bununla birlikte lisansüstü düzeyde öğrenci alım işleriyle, üniversite bünyesinde bulunan enstitüler ilgilenir.

2011 yılında, üniversitede eğitime başlayan yaklaşık 2. 65’i tam veya yarı bursludur. 400 öğrenciyle beraber Bilkent’te 905 tanesi yüksek lisans, 539 tanesi doktora düzeyinde olmak üzere 344 tanesini yabancı ülkelerden gelen öğrencilerin oluşturduğu toplam 13. 93, sözel alanında 80, eşit ağırlık alanında 86 kişi tercih etmiştir. SS başarılarına göre çeşitli burs olanakları ile ödüllendirilir.

38 lisans, 27 lisans üstü programının bulunmasıyla birlikte her yıl verilen ders sayısı 2. Yabancı akademisyen sayısı bakımından Bilkent, tüm Türk üniversiteleri arasında 1. Bilkent Üniversitesi akademisyenleri, yurt içinde ve yurt dışında birçok ödüle layık görülmüştür. Bilkent Üniversitesi ve yurtdışındaki ofisleri ile kurulan video-konferans bağlantısı sayesinde yurtdışındaki kurumlarda görev yapan tanınmış akademisyen ve uzmanlar da binlerce kilometre öteden Bilkent öğrencilerine ders verebilmektedir.